simbolu pasaule

 Latviski По русский



Krāsu sajūta ir viena no pirmajām sajūtām, cilvēkam piedzimstot. Pirmā krāsa, ko sākam uztvert , ir sarkanā, jo tai ir viszemākā frekvence. Pakāpeniski, bērnam attīstoties, attīstās viņa krāsu uztvere.

Cilvēka krāsu uztvere norisinās vienlaikus trijos līmeņos:

·         apzinātajā (ceļa zīmes);

·         zemapziņas (sarkans - drosme, zilais - saprāts);

·         neapzinātajā (sarkanais paātrina puslu, zilais - palēnina).

Vidēji cilvēka acs spēj atšķirt ap 20 000 dažādu krāsu toņu, bet cilvēka vārdu krājumā ir tikai 20 sākotnējo krāsu nosaukumu. Cilvēka acs ir sarežģīta enerģētisko starojumu uztvērēja. Tā uztver svārstības diapazonā no 380 līdz 760 nanometriem. Acs tīklenes mugurējā daļā atrodas apmēram 119 miljoni gaismjutīgu nūjiņu, kas var nodot tikai melnbaltus iespaidus. Vēl tīklenē ir apmēram 7 miljoni vālīšu, kas uztver krāsas un ļoti spilgtu gaismu. Tās paredzētas krāsu izšķiršanai un maksimāli spēcīgi reaģē uz trim spektra daļām: sarkano, zaļo un zilo. Vālītes darbojas stiprā apgaismojumā, bet nūjiņas - vājā. Tā kā nūjiņas neuztver neko citu kā gaismas spilgtumu, naktī mēs krāsas neredzam.

Krāsu sajūta spēcīgi ietekmē organismu un psihi. Šī ietekme ir izskaidrojama ar to, ka krāsu informācija, kas iet pa tīklnes vālītēm, virzās ne tikai uz redzes centru, bet daļēji arī uz citām galvas smadzeņu daļām. Tur, hormonu izstrādes, dzīvības procesu un apziņas formēšanās vadības centros, pamatkrāsas (sarkana, dzeltena, zila un zaļa) izpaužas ļoti daudzveidīgi. Parasti sarkanā un dzeltenā krāsa uzbudina, bet papildkrāsas - zilā un zaļā - nomierina.

Pasaule ap mums ir krāsu piesātināta. Cilvēki jau no seniem laikiem pazīst krāsu dziedinošo spēku.


          


   
2012-07-31 03:34  |  Skatīts: 3570x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ