simbolu pasaule

 Latviski По русский


BIZBIZMĀRĪTE


BizbizmārĪte jeb Ladybird ir Jaunavas Marijas putniņš, un savu nosaukumu tā ieguvusi labo darbu dēļ, jo atbrīvo augus no kaitēkļiem.

Mārīte ir veiksmes simbols.

Mārīšu sugu ir daudz, lielākā daļa ir skaistās krāsās. Taču mēdz būt arī svītrainas un vienkrāsainas. Piemēram, divpunktu mārīte (Adalia bipunctata) var būt melna ar sarkaniem punktiem. Eiropā sastopamas apmēram 100 mārīšu sugas

Mārīte pārtiek no laputīm, tāpēc ieguvušas zemnieku un dārznieku simpātijas. Barībastām ir pietiekami, jo laputis ir sastopamas ļoti daudz. Mārītēm nav daudz ienaidnieku, jo viņu garša ir nepatīkama - par to viņa saviem ienaidniekiem signalizē ar savu krāsu.

Mārītes var atrast visu gadu, bet biežāk ieraudzīt pavasarī, kad tās uzņem barību. Guļ ziemas miegu, kad tās lielā skaitā var atrast spraugās zem koku mizas.

Ik pēc dažiem gadiem vasarā pludmales ir kā nosētas ar septiņpunktu mārītēm (Coccinella septempunctata). Tas notiek tāpēc, ka laputu trūkuma dēļ bizbizmārītes dodas barības meklējumos. Tad viņas ir tik izsalkušas, ka kož visiem, pat cilvēkiem, lai pārbaudītu, vai nav ēdams.

Lielbritānijā mārītes tiek audzētas, lai dārzus aizsargātu no laputīm.

Biz-biz mārīte, mājiņ' deg... - kurš gan bērnībā nav skaitījis šo pantiņu un vērojis, kā mazā punktainīte veikli rāpo tik uz augšu un, tikusi līdz pirksta galam, izpleš spārnus un - prom ir!... Un uz kurieni gan tā lidos? Vai tiešām uz savu mājiņu? Kāda gan varētu izskatītes bizbizmārītes mājiņa? Vai tikpat krāšņa kā pati? ...Varbūt tieši tādēļ bizbizmārīte asociējas ar kaut ko noslēpumainu, netveramu, jo ļauj atkal sajusties kā toreiz - bērnībā.

Izveido arī savu mājas lapu