simbolu pasaule

 Latviski По русский


BRIEDIS


 Briedis simbolizē rītausmu, gaismu, tīrību, atjaunotni, jaunradi un garīgumu. Briedis ir Saules auglības simbols, Amerikas indiāņu un citu tautu tradīcijās tā žuburotie ragi saistās ar dzīvības koku, saules stariem, ilgmūžību un atdzimšanu, jo briedim pēc ragu nomešanas tie atkal ataug. Briedis ir saistīts ar vīrietību un degsmi, Ķīnā – ar bagātību un laimi (ķīniešu valodā vārds „briedis” ir homonīms vārdam „pārpilnība”).

Brieža acīmredzamās īpašības ir ātrums, grācija un skaistums, tāpēc tas bieži izmantots mākslā – īpaši dzejā un mūzikā. No brieža paradumu novērojumiem radušies arī citi simboli – vientulība Eiropas un Japānas tradīcijās (sarkanā brieža tēviņš parasti dzīvo viens). Ķeltu ticējums, ka brieži ir dievības vai fejas, no kurām dažas tiek attēlotas ar brieža ragiem, radīja mitoloģisko tradīciju – ziemeļbriedis velk Ziemassvētku vecīša ragavas.

Uz brieža jāj hetu, šumeru, semītu un sintoistu dievi, briedis bieži darbojas kā dievišķs vēstnesis vai ceļvedis, kas parāda varoņiem ceļu uz mērķi. Briedim tiek piedēvētas arī dziednieciskas spējas, it īpaši spēja atrast ārstniecības augus. Mākslā ar bultu cauršauts briedis, kas tur mutē zāli, simbolizē mīlas ilgas. Briedis personificē arī alegoriskos tēlus apdomību un klausīšanos.


2010-11-18 23:53  |  Skatīts: 10703x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ