simbolu pasaule

 Latviski По русский


JŪRASZIRDZIŅŠ


Jūraszirdziņi ir neparasti ar to, ka neizskatās kā citas zivis.
Šīs zivis ir vājas peldētājas un dzīvo rifu tuvumā. Jūraszirdziņi pārvietojas stāvus, vēcinot īsās spuras. Parasti tie ar asti pieturas pie ūdensaugiem, lai straumes tos neaiznestu projām. Jūraszirdziņiem nav ne zobu ne kuņģa.
Jūraszirdziņi pārtiek no sīkiem vēzīšiem un citiem ūdensdzīvniekiem. Barību tie iesūc pa cauruļveida muti.
Jūraszirdziņi ir viena no retajām zivju sugām, kas rūpējas par saviem pēcnācējiem. Tēviņi sargā ikrus līdz brīdim, kad izšķiļas mazuļi. Pēc sarežģītas pārošanās dejas, kuras laikā jūraszirdziņi savij kopā savas astes, mātīte iznērš savus ikrus perējamā somā - īpašā veidojumā tēviņam uz vēdera. Kad ikri ievadīti somā, tēviņš tos apaugļo. Somas dziļumā trodas mīkstie audi, tādejādi tie pilda dzemdei līdzīgu funkciju.
Ikru perēšanas laiks atkarībā no jūraszirdziņu sugas ilgst 9-45 dienas. Kad mazuļi izšķīlušies un tiem jātiek laukā, tēviņu gaida smags darbs. Caur somas atveri, pārdzīvojot pamatīgas vēdera muskuļu kontrakcijas, tēviņš ar lielu spēku izspiež laukā mazuļus, kas ir pieauguša jūraszirdziņa miniatūras kopijas. Parasti tēviņam "piedzimst" 100-300 mazuļu. Izmēros mazākajām jūraszirdziņu sugām mēdz būt tikai pieci pēcnācēji, bet lielākajām - līdz pat 2000. Pametot perējamo somu, mazuļi ir 2-20 mm gari. Pēc tam tie tiek atstāti likteņa varā, jo tēviņš ar aprūpi vairs nenodarbojas.
Lai pielāgotos apkārtnei, jūraszirdziņi spēj mainīt krāsu.

 
2012-07-02 22:35  |  Skatīts: 4570x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ