simbolu pasaule

 Latviski По русский


KAĶIS


Kaķis ir neatkarīga, pilnībā nekad nepieradināma sievišķā instinkta simbols. Kaķis dara, ko grib, nepielāgojas, dabū to, kas viņas vajadzīgs, nekautrējas, neko sev neliedz, ir godīgs un tiešs. Kaķis, tāpat kā daba, ir nežēlīgs un nejūtīgs.
Ar kaķa simbolu tāpat saistās tādas īpašības kā viltīga gudrība, pārvēršanās un gaišredzības spēja, veiklība, modrība, juteklisks skai stums un sievietes ļaunprātība.Kaķa simbols senatnē tika skaidrots dažādi. Ēģiptē kaķi bija labvēlīgi, svēti dzīvnieki, it īpaši Basetas jeb Bastas - dievietes ar kaķa galvu - kultā, sākotnēji attēlota lauvas veidolā, bija Mēness dieviete, saistīta ar baudu, auglību un aizsargājošiem spēkiem. Pielūdzot Bastetu, kaķus godāja un muminiscēja kopā ar barību - pelēm.
Ikonogrāfijā kaķis figurēja kā Saules sabiedrotais, viņš nocirta galvu pazemes čūskai Apopam. Kaķi bija saistīti arī ar citām Mēness dievietēm, ieksaitot grieķu Artemīdu (romiešu Diānu) un skandināvu Freiju - kaķi vilka viņas kaujas ratus. Romā kaķus to pašpietiekamā dzīvesveida dēļ uzskatīja par brīvības simbolu.

Citās kultūrās kaķu naksnīgie klejojumi un mainība (acu zīlīžu izplešanās, nagu ievilkšana un izlaišana, pēkšņā pāreja no laiskuma un negantumu) cilvēkos radīja neuzticību šim dzīvniekam. Kaķi, īpaši melnie, ķeltu pasaulē tika saistīti ar ļaunu viltību, islamā - ar sliktajiem džiniem, Japānā tautas nostāsti vēsta, ka kaķi spēj iemiesoties sievietes ķermenī, un šis dzīvnieks nozīmē nelaimi. Indijā, kur kaķi tika uzskatīti par  dzīvnieku skaistuma simbolu, budistu priekšstatos tiem tomēr nebija laba slava: tāpat kā čūska, arī kaķis nesēroja par Budas nāvi.
Visnegatīvākais uzskats par kaķiem ir Rietumu folklorā, īpaši - stāstos par buršanu un raganām, kur kaķi darbojas kā dēmoniski palīgi sātaniskās orģijās - paša Sātana miesaskāri un nežēlīgi iemiesojumi.
Kaķis ir "tipiski sievišķs dzīvnieks" (E.Eplijs), nakts dzīvnieks, "un sieviete, kā zināms, dziļāk sakņojas dzīves tumšākajā, neizdibināmajā pusē nekā vīrietis, kas apveltīts ar vienkāršu dvēseli", no tā viegli izdarīt secinājumu, ka minētais negatīvais kaķa vērtējums daudzās kultūrās ir saistīts ar agresīvu attieksmi pret sievišķo elementu.
Marija Luīze fon Francs „Sievišķā pasakā” raksta par kaķi kā dzīves prieka un jautrības simbolu. Kaķis uzvedas kā princese un ir savā veidā dievišķs. Tas nozīmē arī, ka kaķis ir pretstats eksistenciālām bailēm. Saistībā ar mūsu instinktu var dot mums daudz vairāk drošības. Kaķi bieži parādās nedrošu sieviešu sapņos, kurās dominē animus. Tas ir kaķis, kas grib pie viņām, tā ir drosme dzīvot neatkarīgi un rīkoties pēc acumirklīgas ierosmes.

Zemāk aplūkojami Jeff Haynie darbi.

Izveido arī savu mājas lapu