simbolu pasaule

 Latviski По русский


NARCISE


Šis pavasara zieds simbolizē atdzimšanu, miegu un nāvi jaunībā.

Dažādās narcišu šķirnes ir radījušas šā auga daudzveidīgo simboliku.

Grieķu mitoloģijā Narciss bija daiļš jauneklis, kurš iemīlējās savā atspulgā ūdenī un, skatoties tajā, lēnām mira no ilgām. Šo leģendu parasti uzskata par iedommības, patmīlas vai – psiholoģijā – patologiskas introspekcijas alegoriju, tomēr tās sākotnējā simbolika bija daudz tiešāka: narcise uzzied un ātri novīst, un, kā atzīmējis antropoloģs Dž.Freizers, senatnē cilvēki baidījās no sava atspulga ka no nāves zīmes.

 Narcise ir zieds, ko Persefone noplūca, kad no pazemes iznira Aīda kaujas rati un mirušo valstības pavēlnieks aizveda viņu sev līdzi. Narcisi izmantoja Demetras rituālos un stādīja kapos, apliecinot ticējumu, ka nāve ir tikai miegs (grieķu valodā vārdam „narcise” un „narkoze” ir viena sakne narke – „nejūtīgums”).

Persijā narcises smarža nozīmēja jaunību, bet taisnais kāts padarīja to par uzticīga kalpa vai ticīgā simbolu islamā. Austrumu tradīcijā narcise, kas uzzied ap ķīniešu Jaungadu, bija prieka, veiksmes un laimīgas laulības simbols. Baltā narcise bija Ķīnas svētā lilija, kristīgajā mākslā kā Dievmātes Marijas atribūts tā dažkārt aizstāj īsto liliju.

2010-12-20 04:39  |  Skatīts: 6001x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ