simbolu pasaule

 Latviski По русский


ČŪSKA


Nozīmīgākais un sarežģītākais no visiem dzīvnieku simboliem, iespējams arī senākais.

Čūska dzīvo pazemes alā, tādēļ tiek saistīta ar pazemes valstību un pirmatnējiem ūdeņiem, no kuriem radās visa dzīvība.

Čūskas  simbolika bija plaši izplatīta zemkopju sabiedrībā, kur tā simbolizēja zemes auglību.

Pueblo indiāņu čūskas nūjiņa. Amerikas pueblo čūsku saista ar pērkonu un zibeni. Šādas čūsku nūjiņas lietoja ikgadējos lietus piesaukšanas rituālos, lai nodrošinātu labu ražu. Pašas čūsku nūjiņas simbolizēja zibeni.

Čūskas un trepes. Šī bērnu spēle simbolizē dzīves ceļu. Trepes ir panākumu un sasniegumu simbols, bet čūskas simbolizē slideno neveiksmju ceļu.

Ēģiptē no čūskas baidījās un to pielūdza. Vairākas dievības tika attēlotas čūskas veidolā.

Šo Naga Rasas jeb čūsku dēmona masku no Šrilankas uzliek deju laikā, lai tā aizbaidītu ļaunos garus, kas izraisa slimības. Svētās čūskas (nagas) apveltītas gan ar sargājošām, gan iznīcinošām spējām.

Priekšstats par Ādama un Ievas grēkā krišanu nesaraujami saistīts ar čūsku. Attēlā čūska sievietes izskatā kārdina Ievu iekost aizliegtajā augli. Tāpēc čūsku uzskata par ļaunuma, kas panākts ar daiļrunību, kā arī pievilšanas simbolu. Čūsku uzskata arī par kārdināšanas un grēka iemiesojumu.

Medūza. Medūzai matu vietā locījās čūskas, un tā izskatījās tik atbaidošā, ka ikviens, kas to uzlūkoja, pārvērtās par akmeni. Medūza ir šausmu, kā arī mīlas valgu un viltus simbols. 

Eskulāpija zizlis. Ap zizli apvijusies čūska ir romiešu ārstniecības dieva Eskulapija emblēma un simbols. Tā saistība ar dziedināšanu meklējama čūskas paradumā mainīt  ādu, kas to padara par atjaunotnes un atdzimšanas simbolu. Alķīmijā ap zizli apvijusies čūska nozīmē dzīvsudraba savaldīšanu un tā spēju izmantošanu.
Materiālu sagatavoja Vita Apsīte. Izmantotā literatūra: Brūsa-Mitforda Miranda, Zīmes un simboli, Ilustrētā enciklopēdija; izdevniecība „Zvaigzne ABC”, Tresiders Džeks, Simbolu vārdnīca, tradicionālie un neparastie tēli un simboli, Izdevniecība „Zvaigzne ABC”. Izmantojot mājas lapā publicēto materiālu, atsauce uz www.simbolupasaule.lv un autoru obligāta.

 

2010-11-19 00:47  |  Skatīts: 8761x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ