Ābols
Ābols, it īpaši sarkans, simbolizē mīlestību un auglību un ir Veneras kā mīlestības un iekāres paudējas emblēma.
Ābola apaļā forma tiek saistīta ar mūžību un arī ar zemi.
Svētlaime, īpaši dzimumattiecībās. Simbolika, iespējams radusies tāpēc, ka ābola vidus šķērsgriezumā atgādina vagīnu. Ābols bieži tiek lietots kā mīlas, laulības, pavasara, jaunības, auglības, ilga mūža un nemirstības simbols.
Grieķu, ķeltu un skandināvu mitoloģijā ābols ir brīnumains dievu ēdiens. Grieķu varonis Hērakls (romiešu Herkuless) kā iekāres objektu nosūta ābolu ar uzrakstu "Visskaistākajai dievietei". Tā sākas strīds, kuru izšķrt uzņemas Parīds. Viņš pasniedz ābolu Afrodītei (Venerai) un balvā saņem par sievu daiļo Helnu. Šis notikums izraisa Trojas karu.
Lai gan 1.Mozus grāmatā auglis, kas lika krist kārdinājumā, nav nosaukts, Svēto Rakstu skaidrojumos tieši ābols visai loģiski kļuva par šo augli. Ābols ieguva "zināšanu" pozitīvo un negatīvo nozīmi, jo Ieva to noplūca no laba un ļauna atzīšanas koka.
Mākslā ābols, ja tas ir pērtiķa vai čūskas mutē, attēlo sākotnējo grēku, bet Jēzus Kristus, kurš tur rokā ābolu vai sniedzdas pēc tā, ir Pestītāja simbols. Kā jaunavas Marijas atribūts tas nozīmē grēku izpirkšanu. Kristietībā ābols simbolizē kārdinājumu. Hermeneitikā, uzsverot ābola vidus šķērsgriezuma piecstūra apveidu, šis auglis ir zināšanu simbols.
Ķīnā ābols simbolizē mieru, ābeles ziedi - skaistumu.
Materiālu sagatavoja Vita Apsīte. Izmantotā literatūra: Brūsa-Mitforda Miranda, Zīmes un simboli, Ilustrētā enciklopēdija; izdevniecība „Zvaigzne ABC”, Tresiders Džeks, Simbolu vārdnīca, tradicionālie un neparastie tēli un simboli, Izdevniecība „Zvaigzne ABC”. Izmantojot mājas lapā publicēto materiālu, atsauce uz www.simbolupasaule.lv un autoru obligāta. |
|