simbolu pasaule

 Latviski По русский


OLA


Ola ir universāls radīšanas pirmtēls, dzīvība, kas izlaužas no pirmatnēja klusuma. Tikai nedaudziem dabas objektiem ir tik acīmredzama, bet vienlaikus dziļa nozīme.

Ola figurē daudzos mītos un folklorā. Daudzviet pasaulē radīšanas mītos kosmiskā ola (ko apaugļojusi čūska vai pirmatnējos ūdeņos izdējis milzu putns) piešķir haosam formu: no tās izšķiļas Saule (dzeltenums), zeme un debesis, kā arī dabiskās un pārdabiskās dzīvības formas.

Radīšanas mīti ir saistīti ar atdzimšanu: liesmās bojā gājušais fenikss otrreiz piedzimst no savas olas; grieķu Dionīss tika attēlots ar olu kā savas reinkarnācijas simbolu rokā; orfistiem un driūdiem ola bija svēts, ikdienā aizliegts ēdiens.

Saistīta ar solījumu uz pavasara atdzimšanas cerībām, ola kā atdzimšanas simbols tiek izmantota kristiešu Lieldienu ceremonijās. Balta krāsa un čaumalā ieslēgtais dzīvības brīnums olai piešķir vēl citas nozīmes, piemēram, Pjero della Frančeskas altārglezna „Madonna un bērniņš” (ap 1450) ola simbolizē nevainīgu ieņemšanu un arī norāda uz tautas ticējumu, ka strausa olas izšķiļas bez perēšanas.

Uz eiharistiju norāda olu ēšanas tradīcija lielā gavēņa beigās. Jūdaisma tradīcijā setera maltītē ola ir apsolījuma simbols un olas ir pirmais ēdiens, ko pasniedz bēru dalībniekiem.

Radīšanas simboliku uzsver vīrieša sēklinieku olveida forma un olas dzeltenuma un baltuma seksuālais duālisms – Kongo dzeltenums apzīmē sievietes siltumu, baltums – vīrieša sēklu. Hinduisma mitoloģijā kosmosa koks izaug no tās pašas zelta olas, no kuras piedzimis Brahma. Nepālas budistu stūpu kupoli attēlo kosmisko olu.

Mīts vēsta, ka Ēģipte radās no zoss olas. Kāds grieķu mīts stāsta par Erota piedzimšanu no olas.

Folklorā visā pasaulē ola ir labvēlīgs veiksmes, bagātības un veselības simbols. Zelta vai sudraba burvju olas apsargā pūķi: no olas dzimst dievi un varoņi, kādā mīta variantā Trojas Helēna piedzima no olas, kas nokrita no Mēness, citā versijā – no olas, ko pēc pārošanās ar Zevu gulbja veidolā izdēja Spartas valdniece Lēda. Tajā pašā naktī Lēda esot gulējusi arī ar savu vīru un izdējusi divas olas: no vienas piedzimuši Polideiks un Helēna, no otras – Kastors un Klitaimnēstra.

Alķīmiķi priekšstatu par kosmisko olu ietvēra savu retortu formā, kuras simbolizē pārvērtību.
2010-12-20 05:17  |  Skatīts: 4863x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ