Mūsdienās - mainības metafora. Hameleons ir maskēšanās meistars. Viņš prot tā pielāgot ādas krāsu, ka gandrīz pilnībā saplūst ar apkārtni.
Hameleons parasti nekustīgi sēž uz zara, nezaudējot līdzsvaru. Viņš turas ar visām četrām ekstremitātēm, kurām ir spīļveidīgi pirksti, bet garā tvērējaste, kas tiek izmantota kā piektais pirksts, ir apvīta ap zaru. Plaušu un ribu forma un novietojums ļauj domāt, ka hameleona ķermenis ir ļoti šaurs. Pateicoties tam, kā arī spējai pielāgot ādas krāsu, savvaļā hameleonu ir ļoti grūti ieraudzīt.
Hameleons neatkarīgi vienu no otras vienlaikus var kustināt abas acis, tādejādi katra acs uztver citu attēlu. Cita hameleona īpatnība ir mēle - tās galam ir pirkstveida forma un tas ir lipīgs. Pamanot atbilstošu lomu, hameleons ar acīm precīzi nosaka tā atrašanās vietu un attālumu, pēc tam izšauj mēli tieši virsū kukainim.
Parasti hameleons ir vientuļnieks, tikai pārošanās periodā šis dzīvnieks meklē sabiedrību un pievienojas savas sugas pārstāvjiem. Tēviņš nikni sargā savu teritoriju un visus sāncenšus padzen ar kareivīgu pozu, kuru ieņemot piepilda plaušas ar gaisu un piepūš ādu uz kakla.
Hameleoni pārojas koku zaros. Olšūnas tiek apaugļotas mātītes ķermenī pēc kopulācijas. Tikai vasaras beigās, kad pienāk olu dēšanas laiks, mātīte pamet koku un norāpjas zemē. Saulainā vietā koka pakājē viņa izdēj apmēram 30 olas, kuras rūpīgi apklāj ar zemi. Pēc tam viņa nekavējoties atgriežas kokā un turpmāk par pēcnācējiem neinteresējas, visas rūpes par jauno paaudzi uzticot saulei.
Jaunie hameleoni izšķiļas tikai nākamajā pavasarī un no čaumalas izkļūst, pārsitot to ar speciālu izaugumu, kas atrodas uz galvas un ko sauc par piena zobu. Jaunie hameleoni ir līdzīgi vecākiem, tikai daudz mazāki. Zeme mazuļiem ir pārāk bīstama, tāpēc viņu pirmais uzdevums ir pēc iespējas ātrāk uzrāpties kokā.
Hameleona mainīgā krāsa simbolizē nepastāvību un likteņa pavērsienus. Acis, kas raugās katra uz savu pusi, ieskatās pagātnē un nākotnē.
Dažviet Āfrikā hameleonam piedēvē burvju spējas un tic, ka tas atnes lietu.
Materiālu sagatavoja Vita Apsīte. Izmantotā literatūra: Tresiders Džeks, Simbolu vārdnīca, tradicionālie un neparastie tēli un simboli, Izdevniecība „Zvaigzne ABC”. Izmantojot mājas lapā publicēto materiālu, atsauce uz www.simbolupasaule.lv un autoru obligāta.