simbolu pasaule

 Latviski По русский


MASKA


Maska - pārvērtība, aizsardzība, identificēšana vai identitātes slepšana.

Maskas galveno nozīmi senatnē var raksturot šādi: tā iemiesoja pārdabisku spēku vai pat pārvērta šamani, kas nēsāja masku, par maskā attēloto garu. Senakās dzīvnieku maskas acīmredzot izmantoja, lai sagūstītu medījamā zvēra garu un neļautu tam nodarīt kaitējumu maskas valkātājam. Vēlāk primitīvajām maskām bija totēmiska nozīme: ciltis izmantoja pirmssenču garu, lai aizsargātu savas cilts locekļus, aizbaidītu ienaidniekus, atvairītu ļaunos garus vai slimību, izdzītu nelaiķu „aizkavējušos” garus vai arī izveidotu pielūgšanas objektu.

Irokēzu Viltus seju biedrība bija profesionāli slimības dēmonu izdzinēji, kuru maskas simbolizēja dieva radītaja ļauno dvīņubrāli. Maskas vai sejas aizsegi tika izmantoti arī āfrikānu, Ziemeļamerikas indiāņu un Okeānijas iedzīvotāju iniciācijas ceremonijās, lai parādītupāreju no bērna pieaugušo kārtā. Apbedīšanas maska attēloja mirušo augstmaņu vaibstus. Tās ne tikai aizsargāja nelaiķu sejas (mikēniešu zelta maskas), bet arī pildīja nozīmīgu lomu ēģiptiešu un citu kultūru beru rituālos – palīdzēja dvēselei atrast ceļu atpakaļ ķermenī.


Maska no šrilankas, 19 gs.

Dažādu personāžu atveidotāju traģiskās un komiskās maksas grieķu teātrī izveidotajās no reliģiskajām maskām, kas attēloja mitilogiskus notikumus vai simbolizēja dievību klātbūtni, piemēram, Dionīsa auglības kulta ceremonijās. Azijā no dēmonu aizbaidīšanas maskām (pūķa un lauvas deju procesijās tās saglabājušās vēl līdz mūsdienām) radās maskas ar stilizētu krāsu simboliku, ko vēlāk izmantoja japāņu no teātrī: sarkanais apzīmē tikumu, baltais – netikumību, melnais – nelietību.

Maska var simbolizēt noslēpšanu un ilūziju.

Indiešu tradīcijā maska ir maija – iluzora pasaule, ko uztver dievišķo maiju jeb Dieva Masku nesapratis cilvēks.

Rietumu mākslā maska personificē Krāpšanu, Netikumu un Nakti.
2010-12-20 04:29  |  Skatīts: 5969x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ